Vinnare Europan 13 - Sveriges Arkitekter
Sveriges Arkitekter

europan logga

Vinnarna i Europan 13 är nu utsedda.

Hela resultatlistan för Europan 13 hittar du här
Mer information om hela tävlingen på hemsidan för Europan Europa

Vinnare i Europan Sverige är:

LUND:

Winner
Culture Symbiotic
TR: Joanna HAGSTEDT (SE) – architect; AS: David KISS (SE) – architect urbanist; CO: Erik JANSSON (SE), Simon WALLQVIST (SE) – architect

Runner Up
Monster Planning
TR: Linus MANNERVIK (SE) – architect; CO: Anders BENNRUP (SE), Nicklas IVARSSON (SE), Fredrik LINANDER (SE), Karin LINDSTRÖM (SE), Käbi NOODAPERA RAMEL (SE), Niels PETTERSSON (SE), Malin SVENSSON (SE), Petra SVENSSON (SE) – students in architecture; David FLYGAR (SE) – student in landscape

Special Mentions (2)
Playful Path!
TR: Johan NAVJORD (SE) – architect; CO: Jonas BERG (SE), Benjamin GILLNER (SE), Aron HÖGBERG (SE) – architects
Frontside:
Tadas JONAUSKIS (LT) – urban planner; AS: Džiugas LUKOŠEVIČIUS (SE) – architect; Justina MULIUOLYTE (LT) – urban planner; CO: Edita GUMAUSKAITÉ (LT) – architect; Justina SAKALAUSKAITÉ (LT) – student in architecture

NACKA:

Winner
Lucker
Karl ZETTERHOLM (SE) – architect

Runner Up
The Ends of the City
TR: Adrian PHIFFER (RO) – architect; CO: Dimitrios KAROPLOULOS (CA), Liusaidh MACDONALD (GB) – students in architecture

Special Mentions (4)
The Hanging Gardens City of Bergs
TR: David BONSIB (SE) – architect urbanist; AS: David BONSIB (SE), Daniel LARSSON (SE), Johanna LJUNGDAHL LUNDBERG (SE) – architects urbanists; Eirini FARANTATOU (GR) – architect
Decks and String
TR: Natalie ADELHOEFER (SE) – architect; AS: Ruben STUIJK (BE) – architect
New Cityfront Closer to Nature
TR: Johan ALTENIUS (SE) – urban planner; AS: Jenny OLAUSSON (SE) – architect; Karolina ÖRNEBLAD (SE) – urban planner
ABC-X
TR: Theo STORESUND (SE) – architect; AS: Oskar GRUNDSTRÖM (SE), Linda HÖGBERG ANDERSSON (SE) – architects

Juryutlåtande för resultatet på de två svenska tomterna Lund och Nacka:
europan13-SE jury-report