Årsmöte och ABAR för Sveriges Arkitekter Skåne

Kallelse till Årsmöte 2023 för Sveriges Arkitekter Skåne. Efter årsmötet har vi i vanlig ordning en spännande aktivitet för medlemmarna och allmänheten.

Årsmötets dagordning

§1 Mötets öppnande
§2 Val av mötesordförande
§3 Val av mötessekreterare
§4 Val av mötets justerare och rösträknare
§5 Godkännande av mötets utlysande
§6 Godkännande av dagordning och röstlängd
§7 Verksamhetsberättelse
§8 Revisionsberättelse och resultaträkning
§9 Styrelsens ansvarsfrihet
§10 Val av ordförande 2023-2024
§11 Val av styrelse 2023-2024
§12 Val av valberedning
§13 Val av revisor och suppleant, 2023-2024
§14 Fastställande av inkomst- och utgiftsstat samt årsavgift
§15 Övriga frågor
§16 Mötets avslutande

Handlingar

ABAR – Manthey Kula (NO)

Foto: Mikeal Olsson.

Efter årsmötet har vi i vanlig ordning en spännande aktivitet för medlemmarna och allmänheten. Den här gången samarbetar Sveriges Arkitekter Skåne med SPARK, galleri för arkitektur och konst på Båstadsgatan i Malmö. I samband med deras kommande utställning kommer norska arkitektkontoret Manthey Kula och föreläser om sin praktik.

Manthey Kula grundades 2004 av Beate Hølmebakk och Per Tamsen och arbetar med arkitektur och landskap där det byggda skapar en känslig och uttrycksfull relation med platsen. De har bland annat ritat det nationella minnesmärket för Utøya på Utøyakaia tillsammans med Bureau Bas Smets och Sommarhus på Hamburgö i Bohuslän (bilden). De är flerfaldigt prisbelönta och tilldelades 2022 Prins Eugen-medaljen för framstående konstnärlig gärning.

Som vanligt bjuder vi på dryck och tilltugg.

Relaterade evenemang

Visa alla evenemang
BIM verktyg – Parametriskdesign och programmering
Kurs

BIM verktyg – Parametriskdesign och programmering

YH-utbildningen BIM-verktyg: Parametrisk design och programmering passar såväl dig som redan är i branschen och vill utöka din kompetens, som dig som vill komplettera eller bygga på tidigare studier. Utbildningen är kostnadsfri och ger dig YH-poäng.

Datum::
BIM verktyg – Punktmolnsmodellering och VR
Kurs

BIM verktyg – Punktmolnsmodellering och VR

YH-utbildningen BIM verktyg: punktmolnsmodellering och Virtual Reality passar såväl dig som redan är i branschen och vill utöka din kompetens, som dig som vill komplettera eller bygga på tidigare studier. Utbildningen är kostnadsfri och ger dig YH-poäng.

Datum::
Årsmöte och Högskolan Dalarnas nya campus i Borlänge
Sveriges Arkitekter Gävle-Dala

Årsmöte och Högskolan Dalarnas nya campus i Borlänge

Välkommen på årsmöte för Sveriges Arkitekter Gävle-Dala och presentation av Högskolan Dalarnas nya campus i Borlänge.

Datum::