Nya höjder i Klara

Klarakvarteren i centrala Stockholm ska växa på höjden. Fas­tighetsverket driver stadsförnyelseprojektet där regeringskvarteren förtätas genom att byggas på.

Södra Klara har idealiskt läge mitt i Stockholms city men är allt annat än inbjudande; en ohelig allians mellan departementsbyggnader med ogästvänliga fasader och pråliga kepsar-med-älghorn-butiker i hus med olika ålder och uttryck. Statens Fastighetsverk är områdets största fastighetsförvaltare och ska nu ta sig an upprustningen. Den ska resultera i både en trivsammare stadsdel och en teknisk upprustning med hög miljöprofil.

Först ut är kvarteren Loen och Björnen, som stadsbyggnadsnämnden beslutade om detaljplan för den 12 februari. De angränsande kvarteren förtätas genom en påbyggnad på två-tre våningar.

– Det är inget vanligt sätt att utveckla en stad, vi har haft svårt att hitta några internationella förebilder, säger Peter Ohrstedt, Fastighetsverkets projektchef för Klaraförnyelsen.

Kanske blir södra Klara efter ombyggnaden ett exempel på stadsutveckling som utnyttjar den befintliga infrastrukturen och bevarar stadssilhuetten. I vår besöker en grupp arkitekter från Normandie Stockholm för att studera kvarteren Björnen och Loen.

– Husen får en tydligt adderad årsring. Samtidigt är det att det inte blir ett lock som trycks på. Vi lägger därför till något som mer svävar ovanpå, säger Hans Birkholz, BAU arkitekter.

Den lätta karaktären han eftersträvar nås materialmässigt med slipade aluminiumkassetter som med sina små nyanser ger ett levande intryck. Glasfasader var inte ett alternativ för beställaren med tanke på energiåtgången, meddelar Peter Ohrstedt.

Fasaderna kommer att behålla sitt nuvarande utseende - med undantag då av taklandskapet. Kvarterens insida kommer att få en mer informell karaktär och gården är tänkt att öppnas för publika verksamheter. Det ska även bottenvåningarna, i den mån det inte krockar med de säkerhetsbestämmelser som framför allt efter Anna Lindhs död omgärdar svenska politiker.

Reflex Arkitekter och White är arkitekter för husens insida. De flesta departementsbyggnader renoverades på 80-talet och behöver få nya tekniska system och möta dagens krav på kontorsutformning.

Fastighetsverket har dessutom höga miljömål för ombyggnaden: Kvarteren Björnen och Loen ska miljöklassas enligt Green Building och ByggaBoDialogens Miljöklassat Hus. Bland annat ska man komma ner i en energiförbrukning på 70 kWh per kvm och år, använda solfångare och/eller solceller, återanvända spillvärmen och byta till fönster med lägre u-värden. Verket har också ambitionen att ta tillvara dagvattnet för toalettspolning.

Bygget ska starta efter sommaren och vara klart 2011. Peter Ohrstedt börjar nu strategin för nästa kvarter, Rosenbad. Om det blir påbyggnad där är ännu inte beslutat. Han räknar med en kostnad på 2,5 miljarder kronor för hela projektet med runt tio kvarter, utslaget på knappt tio år.

Fastighetsverket jobbar tillsammans med Stadsbyggnadskontoret för att göra gatans rum mer tilltalande och knyta ihop folkströmmarna i Gallerian och på Drottninggatan. Bland annat ska öppningen på Jakobsgatan utanför kvarteret Loen bli ett torg där det är trevligare att vistas än nu. Idag domineras platsen av en offentlig toalett och en korvkiosk.

Elisabet Näslund

BAU vill minimera den ökade skuggighet påbyggnaden ger med lätta, ljusa material - aluminium och glas - som reflekterar ner ljus. De utformar också fasaden med tanke på att den ska vara vacker att se på underifrån.