Löneprocessen i kommunal sektor

Välkommen till en facklig kurs om löneöversynsprocessen för dig som är fackligt förtroendevald i kommunal sektor.

Kursen är grundläggande och främst till för dig som är ny som fackligt förtroendevald eller inte har gått någon kurs tidigare. Vi går igenom löneavtalet och rollen som fackligt förtroendevald i löneöversynsprocessen. Det kommer finnas utrymme för frågor och diskussioner.

Notera att det under våren kommer att hållas en annan facklig grundkurs med bredare fokus kring uppdraget som fackligt förtroendevald i kommun.

Kursen sker digitalt och möteslänk kommer att skickas ut senast dagen innan kurstillfället. Tiden för kursen är mellan klockan 9.00–12.00.

Kursansvariga är förbundsjuristerna Isac Jonsson och Sandra Olséni.

Isac Jonsson, förbundsjurist. Foto: Sören Andersson.
Sandra Olséni, förbundsjurist. Foto: Sören Andersson

Välkommen!

Relaterade kurser

Visa alla kurser
Rabatt på utbildningar hos Approvus
Kurs

Rabatt på utbildningar hos Approvus

Sveriges Arkitekter erbjuder via utbildningsföretaget Approvus rabatterade på certifieringsutbildningar inom utvalda utbildningsområden.

Datum::Flera tillfällen under året
Arkitektrollen Professionsprogram 1
Program

Arkitektrollen Professionsprogram 1

Steg 1 vänder sig till arkitekter som vill få en helhetssyn på processen. Kursen ger en bakgrund i hur andra aktörer tänker och en orientering i lagar och regelverk som arkitekten bör ha kunskap om.

Datum::
Anmälan är stängd
Arkitektur i omvandling – hösten 2026
Arkitektur i omvandling

Arkitektur i omvandling – hösten 2026

Sveriges Arkitekter presenterar ett professionsprogram för arkitekter i kulturmiljö, återbruk och projekteringsmetodik. Bredda din kompetens som arkitekt genom att skaffa förståelse för vilka specialister som krävs i ombyggnadsprojekt.

Datum::