In i värmen

Publicerad: 2025-11-14

Berättelser från badkulturens gränssnitt. En resa och berättelse av Hugo Oskarsson som genomförts med stöd av Ernst Hawermans stipendiefond.

Läsåret 2024/2025 gjorde jag ett utbytesår i Tokyo. Det var ett händelserikt år, i en stad som aldrig tar slut. Storstadsregionen är snäppet större än Skåne till ytan, med en befolkning ungefär fyra gånger så stor som Sverige. Hur tar man sig an en sån stad? Hur lär man känna den och dess befolkning?

Jag valde att utgå från en kulturyttring som tar sin form i staden och på landsbygden på ett sätt som är rätt så unikt för Japan – badkulturen. För även om ett badhus kan tolkas som något anspråkslöst vid första anblick spelar de en stor roll som urbana allmänningar. De berättar om ett områdes historia och människor, om samexistensen i det offentliga rummet.