Bokrelease – Därför bryr vi oss om husen

Välkommen på bokrelease för Arkitektur förlag och Rasmus Wærns nya bok ”Meningen med hus”.

Diskussionerna om nya byggnader går ofta höga. Någon önskar mer klassisk stil, en annan efterlyser återbruk och en tredje vill se bättre kvalitet. Men vad är det egentligen som fattas? I boken Meningen med hus söker Rasmus Wærn svaren på frågorna: Varför fäster vi oss vid vissa hus, och hur kan de omtyckta husen bli fler?

Under kvällen kommer Rasmus Wærn att hålla en presentation av boken. Föredraget börjar kl 18.00. Det bjuds på dryck och lättare tilltugg.

Anmälan senast den 26 januari via formuläret här nedan.

Välkommen!

Anmäl dig till bokreleasen

Relaterade evenemang

Visa alla evenemang
En föreläsning om ljus och belysningens betydelse
Stockholms Arkitektförening

En föreläsning om ljus och belysningens betydelse

Kai Piippo är en av Sveriges mest inflytelserika ljusdesigners och en central person i etableringen av ljusdesign som arkitektonisk disciplin i Sverige.

Datum::
Dialogmöte om arkitekturpolicy
Event

Dialogmöte om arkitekturpolicy

Östersunds kommun bjuder in till samtal om arkitektur! Vi jobbar med att ta fram en arkitekturpolicy och vill höra vad som är viktigt för er.

Datum::