Program 2025

Torsdag den 3 april klockan 12.30 slår vi upp dörrarna till Filadelfia Convention Center i Stockholm. Vi fortsätter det uppskattade konceptet med en arkitekturgala som äger rum från lunch till lunch. Programmet drar igång klockan 13.00 – så kom i god tid.

Eftermiddagen den 3 april rymmer talare och debattörer som inspirerar och motiverar till förändring. Vi avslöjar också vilka som vinner Sveriges Arkitekters sex priser: Guldstolen Interiör och Guldstolen Produkt, Kasper Salin-priset, Kritikerpriset, Landmärket och Planpriset. Allt sker under ledning av moderator Fritte Fritzson, som får förnyat förtroende att leda galan även 2025.

När eftermiddagen går över till kväll blir det fest. Gör dig redo för middag, mingel, musik och hög stämningsfaktor!

På fredag förmiddag den 4 april arrangerar vi flera studiebesök – en chans att konkret och med alla sinnen ta del av HUR GÖR VI.

Allt ingår i din galabiljett!

Program

Med reservation för ändringar

12.30–13.00 Registrering

13:00–14:45

  • Sveriges Arkitekter, Byggherrarna och Stockholms Stad hälsar välkomna. Stadsbyggnadsborgarrådet Jan Valeskog och stadsarkitekt Torleif Falk berättar om vad som händer i Stockholm.
  • I två ”kort om” får vi dels höra mer om Arkitekturgalans scenografi, när Emma Olbers berättar om sitt arbete med Hållbar Form och Fossilfritt stål för Vestre, dels om ”återbruk i praktiken” då AMF Fastigheter presenterar pågående projekt i Marievik.
  • Galans första huvudtalare är Wes Degreef, en av medgrundarna till belgiska BC-architects. Han kommer att berätta om hur de gör i sin praktik och hur de genom sitt arbete vill påverka människors inställning och klimatavtryck positivt.
  • Två arkitekturpriser delas ut.

14:45–15:30 Fika och mingel

15:30–17:00

  • Arkitekturgalans samarbetspartners Byggherrarna och Stockholms Stad undersöker frågor kring olika roller för arkitekt- och byggherre, och hur vi bäst samverkar i olika processer. Vi får höra om pågående ”Paradigmskifte i Stockholms stadsutveckling” i ett samtal med inbjudna aktörer, lett av Oscar Lavelid, stadens byggeneral.

    Byggherrarnas näringspolitiska expert Danielle Zachrison modererar en dialog med Jernhusens Anna Bergström och Daniel Markström om hur vi verkar ”tillsammans för arkitektonisk kvalitet”.

  • En ”kort om” djupdyker i Arkitekturs arkiv.
  • Årets hedersmedlemmar presenteras.
  • Två arkitekturpriser delas ut.

17:00–17:30 Fika och mingel

17:00–18:45

  • Galans avslutande huvudtalare Maria Wolrath Söderberg, docent i retorik, om hur arkitektkåren kan bidra till en kraftfull samhällsomställning och hur de når dit.
  • Två ”kort om”. Stockholms stadsträdgårdsmästare Elisabet Elfström berättar om publika rum i staden och Erik Stenberg talar om arbetet med forskningsprojekten Re-Create och Återhus som han leder, med KTH som bas.
  • Två arkitekturpriser delas ut.
  • Information om studiebesöken under fredagen då Arkitekturgalan fortsätter fram till klockan13.
  • Överlämning av stafettpinnen till nästa års Arkitekturgala-stad.

18.45–21.00

  • Mingel – firande av vinnare, musik, lättare mat och dryck från K-märkt.

21:00–00.00

Varmt välkommen!

Sveriges Arkitekter, Byggherrarna och Stockholms stad.

Missa inte studiebesöken!

Fredag 4 april fortsätter Arkitekturgalan med olika valbara studiebesök klockan 9.00–13.00. De ingår i biljetten för Arkitekturgalan. Biljett visas på plats.