- Hem
- Arkitekturpriser
- Kritikerpriset
- Jerker Söderlind vinner Kritikerpriset
Jerker Söderlind vinner Kritikerpriset

1994 års Kritikerpris tilldelades den stridbare debattören, arkitekten och journalisten Jerker Söderlind. Som arkitekt har 1994 års pristagare manifesterat sig mindre i form av ritade hus och mer som debattör med tonvikt på stadsplanering och miljö. Och hans svidande kritik drabbar inte sällan den egna kåren.
Juryns motivering
”I stället för att behandla enskildheter tar han raska grepp om stora ämnen och ställer frågor som: Vilken stad vill vi ha? Vilka intressen styr planeringen? Vilka ärenden går arkitekten?”
Jerker Söderlind är förutom arkitekt också utbildad journalist med en tuff lärdomstid som kriminalreporter på Expressen. En erfarenhet som varit honom till god hjälp i hans kritik av dagens stadsplanering. Något som juryn också uppmärksammade:
”Stilen är energisk och provokativ, inte helt olik den offensive boxarens. Svingarna är emellanåt våldsamma”. Och även om träffarna inte alltid är ”klockrena” så har han en förmåga begripliggöra problem och att engagera människor även utanför fackkretsarna.
Jerker Söderlind sadlade om från journalistiken och gick ut KTH-A 1987. 1984–85 och 1987–91 var han anställd på Arken Arkitekter. Jerker Söderlind har också arbetat på AT och sedan 1990 är han med i Arkitekturs redaktionskommitté. 1994 utkom han med skriften ”Stockholm i balans”, ett förslag till en ekologisk, näringslivsbejakande och human stadsplanering, skriven på uppdrag av Naturskyddsföreningen. Han har också deltagit i kritiken av Dennispaketet, bland annat i nätverket ”Vi som älskar Stockholm” och ”Stolta Stad”.
Jury
- Patrick Bjurström, arkitekt SAR, (ordförande),
- Hasse Fridell, arkitekt SAR
- Olof Hultin, arkitekt SAR
- Anders Wahlgren, filmare och arkitekturkritiker
- Harald Norbelie, journalist