
Låt Arkdes fortsätta vara en självständig myndighet
Debatt – Att ställa ut konst på Skeppsholmen är något annat än att stärka kunskapen om och intresset för arkitektur, form och design i hela Sverige. Det är något som utredningen om sammanslagningen av Moderna museet och ArkDes missar, skriver Tobias Olsson i en debattartikel i Altinget.
Risken är stor att Arkdes går från att vara en framåtriktad myndighet som hjälper branschen att bygga kunskap till enbart ett konstmuseum. Sveriges Arkitekter avstyrker utredningen om museisammanslagningen i sin helhet. Om en sammanslagning ändå sker har vi konkreta förslag så att Arkdes fortsätter med sitt samhällsviktiga uppdrag.
Det har redan prövats och förkastats, förslaget att låta Arkdes gå upp i en större myndighet. Men nu är det uppe på bordet igen med anledning av en enmansutredning, som har kommit fram till att Moderna museet, Statens konstråd och Arkdes ska gå samman.
Avstyrker förslaget igen
Sveriges Arkitekter avstyrkte förslaget då och vi avstyrker det nu. Regeringen bör, precis som förra gången, lägga förslaget till handlingarna och låta Arkdes fortsätta att vara en självständig myndighet. Vi är inte ensamma om att hävda det – en majoritet av remissinstanserna avstyrker. Vi säger givetvis inte nej för att vi är emot effektivisering i statsapparaten. Den behövs, när syftet är verksamhetens bästa. Men vi ser att det inte sker här.
Regeringen bör, precis som förra gången, lägga förslaget till handlingarna och låta Arkdes fortsätta att vara en självständig myndighet.
Utredningens förslag ställer museiverksamheten i centrum och förminskar synen på arkitektur till enbart en konstform. Det ignorerar Arkdes breda samhällsuppdrag: att driva den nationella politiken för gestaltad livsmiljö – arkitektur, form och design – och stärka dess ställning i samhället. Ett uppdrag som kommer oss alla till gagn genom att underlätta omställningen till ett hållbart samhälle med trivsamma, trygga och vackra byggda miljöer.
Att ställa ut konst på Skeppsholmen är något annat än att stärka kunskapen om och intresset för arkitektur, form och design i hela Sverige. Det blundar utredningen för.
Titta på övriga Norden
Utredaren jämför den svenska situationen med The Museum of Modern art (MoMa) i New York, USA. Han missar att det är ett av få fungerande exempel på när arkitektur och modern konst samverkar. Vi anser att han i stället ska titta på övriga Norden, där alla har statliga arkitekturcentra som står ohotade – Finland ska till och med bygga ett nytt arkitektur- och designcentrum.
År 1962 grundade Sveriges Arkitekters föregångare SAR Arkitekturmuseet genom donationen av sina samlingar av ritningar, fotografier och modeller. De är basen i de utställningar som allmänheten möter direkt, men bara en liten del av myndighetens uppdrag.
Förutom att driva och stärka den nationella politiken för gestaltad livsmiljö är Arkdes mötesplatsen för landets aktörer inom arkitektur, form och design. Uppdraget innefattar även forskningsuppdrag, en thinktank för hållbar stadsutveckling och ansvar för noder. Arkdes har byggt upp ett nätverk över hela landet, med sakkunniga inom regioner samt Boverket, Riksantikvarieämbetet och Statens konstråd (de övriga gestaltad livsmiljö-myndigheterna).
Arkdes mer än ett konstmuseum
Utredningen bejakar dessa uppdrag, men på svagast möjliga sätt. Vi kräver att den kommande instruktionen tydligt slår fast Arkdes centrala roll inom kunskapsspridning och kunskapsuppbyggnad. I stället för att slå samman och krympa föreslår vi följande:
- att hållbar samhällsutveckling och gestaltad livsmiljö fortsätter att vara uppgifter för den nya myndigheten. Arkdes bör även fortsättningsvis vara en huvudaktör i arbetet med politiken för gestaltad livsmiljö.
- att Arkdes uppdrag kring noder och mötesplatser utvidgas så att Mötesplatsuppdraget även omfattar de kulturella och kreativa näringarna. Fler fysiska noder bör utvecklas i hela landet.
- att Arkdes framgent verkar för ökad kunskap inom arkitektur och design, grundad på forskning och i samarbete med bland annat universitet.
- Vi behöver ett Arkdes som är mer än ett konstmuseum. Vi behöver en myndighet som är ett bollplank och kunskapskälla för byggbranschen för en bättre byggd framtid.