Pyttebron i Ängelholm.

Ängelholm visar alla tävlingsbidrag på ny bro

Publicerad: 2021-12-09

En ny bro över Rönne å i Ängelholm ska byggas efter att en projekttävling i två steg har genomförts. I helgen den 11–12 december kan du se alla tävlingsbidrag på den nya bron .

En bro som ska ersätta Pyttebron och som ska bära både bil-, cykel- och gångtrafik. Se alla bidrag på plats i Batteriparken, Industrigatan 6, Ängelholm eller här på webben, där alla pdf:er presenteras.

Utställningen och webbsidan öppnar kl 13.00 den 11 december och presenterar samtliga förslag. Det finns ingen möjlighet för omröstning eller påverkan, utan utställningen är endast en presentation av samtliga förslag.

En jury fattar beslut om vinnaren av arkitekttävlingen. Det gör de utifrån en helhetsbedömning och de utvärderingskriterier som finns i tävlingsprogrammet. Vinnaren presenteras den 16 december.

Relaterade artiklar

Visa alla nyheter
Håll utkik! Snart tävling om vattentorn på Värmdö
Tävlingar

Håll utkik! Snart tävling om vattentorn på Värmdö

Snart ordnar Värmdö kommun en allmän projekttävling om gestaltning av ett nytt vattentorn i Hemmesta i samarbete med Sveriges Arkitekter.
Publicerad:
Nu startar idétävling för studenter
Tävlingar

Nu startar idétävling för studenter

Nu öppnar ”Weland Next Step” – en idétävling för alla Sveriges arkitektstudenter. Tävlingen arrangeras av Weland, och Sveriges Arkitekter har godkänt tävlingsprogrammet.
Publicerad:
Arkitekturtävlingen Bo2049 är avgjord
Tävlingar

Arkitekturtävlingen Bo2049 är avgjord

Nu är arkitekturtävlingen Bo2049 avgjord. Tävlingen arrangeras av Willa Nordic i samarbete med Sveriges Arkitekter och tidskriften RUM.
Publicerad: