Meningen med hus – Rasmus Waern

Varför bryr vi oss om husen? I boken ”Meningen med hus” förklarar arkitekten och arkitekturhistorikern Rasmus Wærn vad som fått mänskligheten att lägga så stora resurser på att göra husen till något mer än bara skydd mot väder och vind.

Han visar på vilka kvaliteter som är de fundamentala för att vi ska kunna se oss själva och våra livsvillkor bekräftade i det byggda, och hur vi kan bära oss åt för att dessa hus ska blir fler.

Föreläsningen börjar 18:00. Mingel med dryck från 17.30. Evenemanget är kostnadsfritt och ingen föranmälan krävs. Arrangör Stockholms Arkitektförening genom Rebecka Tarschys och Sanna Taune.

Välkomna!

Relaterade evenemang

Visa alla evenemang
SAMN–luncher!
Sveriges Arkitekter Mellersta Norrland

SAMN–luncher!

Sveriges Arkitekter Mellersta Norrland bjuder in till SAMN-luncher onsdagar var fjärde vecka.

Datum::
Så fungerar din tjänstepension ITP 1
Webbutbildning

Så fungerar din tjänstepension ITP 1

Välkommen till ett webbinarium där du får lära dig mer om din kollektivavtalade tjänstepension ITP.

Datum::
Mer än träd i gröna stadsrum
Event

Mer än träd i gröna stadsrum

3–30–300-regeln har fått stort genomslag i Sverige. Flera kommuner har redan börjat sätta mål om 30% krontäckning, däribland Malmö Stad.

Datum::