Husen i rörelse – Studiecirkel

Husflyttning utmanar föreställningen om arkitekturen och den byggda miljön som något fast, platsspecifikt och permanent. Vad händer om vi istället betraktar byggnader som något rörligt, vad kan ett sådant förhållningssätt möjliggöra?

I cirkeln utforskar vi olika aspekter av husflyttning och betraktar fenomenet ur olika perspektiv: som en radikalt hållbar återbruksstrategi, som ett svar på klimat- och miljöförändringar eller som ett uttryck för en gränslös kärlek.

Cirkeln leds av Sonja Lindgren som är arkitekt, kulturarbetare och engagerad i forskningsprojektet House Flow som med rörlig bild kartlägger och dokumenterar över 400 husflyttningar.

Datum: 8/10, 22/10, 5/11, 19/11, 3/12

Tid: 19:00–21:00

Relaterade evenemang

Visa alla evenemang
Kahn and Aalto meet in Kuressaare, Estonia
Event

Kahn and Aalto meet in Kuressaare, Estonia

In September, two shapers of modern architectural language — Louis Kahn and Alvar Aalto — will meet in Kuressaare, Estonia.

Datum::
Barnvänligt överallt!
Event

Barnvänligt överallt!

Välkommen till årets nätverksmöte den 16 oktober i Stockholm, ett samarrangemang mellan de två nätverken BUB och ARKiS. Kostnadsfritt deltagande, alla är välkomna.

Datum::
Sveriges Arkitekters utbildningsmöte 2026
Event

Sveriges Arkitekters utbildningsmöte 2026

Sveriges Arkitekter, Innovationsföretagen och högskolorna möts i ett trepartssamtal om hur vi utvecklar arkitekters livslånga lärande.

Datum::