ägde rum den 11 november 2011 på Aula Magna, Stockholms universitet.
Sveriges Arkitekter presenterade sitt debattinlägg Bostad och politik. Det handlar om ansvaret för bostadsbyggandet och betydelsen av att bygga stad och bostadsmiljö med kvalitet och inte bara om att producera hus.
Civil- och bostadsminister Stefan Attefall presenterade regeringens syn på saken.
Vi talade både om det som gläder oss med arkitekturen och det som vi ser skulle kunna bli mycket bättre.
Margrét Hardardottir driver sedan 1987 tillsammans med Steve Christer kontoret Studio Granda i Reykjavik, Island. Ritar allt från stadshuset i Reykjavik till broar och de restaurerar också gamla baracker för sillfiskare. Hon har varit domare i World Architecture Festival.
Fotograf: Sigergeir Sigurjonsson. Arkitekt: Margrét Hardardottir .
Dominique Marrec en av grundarna till ECDM’s I Paris. ECDM:s arbete fokuserar på transformerande och flexibla begrepp samt frågor om hållbar utveckling. De arbetar med en speciell metod som startar i en öppen programskrivning och som leder fram till en specifik lösning. Teknik, funktion och poesi är ledorden för arbetet.
Fotograf: Benoît Fougeirol.
Kjeld Kjeldsen är ansvarig för utställningen Living på Louisiana. Utställningen ställer fundamentala, filosofiska frågor om bostaden, vad som gör ett hus till ett hem och visar många exempel på hur människor bor runt om i världen. Eller som de själva beskriver i utställningskatalogen: Diskussionen om arkitektur – om hur våra hus, städer och landskap formas – hänger starkt samman med våra idéer om hur vi vill leva. Hur vi föreställer oss att vi bäst ska leva tillsammans, privat och socialt, och i det stora perspektivet hur vi lever i samhället. Arkitektursyn är kort och gott samhällssyn.
Fotograf: Martin Parr / Magnum Photos.
Om utställningen i Louisiana i Arkitekten
Anders Svensson från stadsbyggnadskontoret i Göteborg berättade om de utmaningar som staden står inför, inte minst projektet om den centrala Älvstaden.
Fotograf: Magnus Gotander.
Läs om den internationella workshopen i Göteborg, ur Arkitekten 6/7 2011
Moderatorer var Christoffer Barnekow och Katarina Nilsson.
Efter föreläsningarna serverades förfriskningar och efter det delades årets arkitekturpriser ut. Kvällen avslutades med middag.
|