Gert Wingårdhs team vann tävlingen om ny svensk ambassad i Washington.
Alldeles för förutsägbart! Fastighetsverket borde tas i örat! Så lät ett par insändare i denna tidning i höstas med anledning av Fastighetsverkets tävling om ny svensk ambassad i Washington. Nu är tävlingen avgjord, och att Gert Wingårdhs team vann tävlingen kan väl knappast heller betraktas som helt oväntat. Ändå dröjde juryns beslut, som givetvis fattades i Washington, ända till timmen före de svenska juryledamöternas hemresa, berättar en av dem, verkets fastighetschef Jan Thews.
Det är en gnistrande februaridag när vinnaren presenteras och även övriga förslag ställs ut i Arkitekturmuseets provisoriska lokal vid Fredsgatan i Stockholm. Det var som tidigare nämnts en manlig kvintett, Gert Wingårdh, Lasse Vretblad, Christer Malmström, Greger Dahlström och Johan Celsing som efter prekvalificering hade bjudits in att tävla. Inte utan stolthet över resultatet läser Peter Ohrstedt, verkets chefsarkitekt, upp vad som har stått i Washington Post. Tidningens arkitekturkritiker Benjamin Forgey skriver:
"If built as designed by Wingardh Architects of Sweden, the embassy would become an instant landmark, a simple yet sophisticated symbol of internationalism and openness on one of Washington's loveliest and most visible sites."
Lika entusiastiska är både Fastighetsverket och de tävlande över ambassadtomten, i ett lyxläge där staden möter Potomacfloden. Att komma över denna tomt och få bygga ett Sweden house utan att behöva betala för mer än halva huset - andra delen kommer att rymma andra funktioner - har nog krävt tur och skicklighet.
I Wingårdhs team ingick arkitekten Tomas Hansen och landskapsarkitekten Johan Paju. Gert Wingårdh beskriver det vinnande tävlingsförslaget som en sammansmältning av svenskt och amerikanskt. Den vita sten man använder är typisk för det offentliga Washington där vit marmor är vad som gäller. Glaset däremot ska läsas inte som internationell trend - med transparens som lösenord - utan som en påminnelse om Sveriges berömda glasindustri. Lägg därtill träet, gärna amerikansk lönn, som ger byggnaden en annan karaktär än flertalet glasboxar. Mycket svensk i sin karaktär blir ambassadens terrasserade trädgård. Johan Paju, beskriver hur olika terrasser ska bära fram var sin landskapstyp, ett kargt vinterlandskap, ett öländskt alvar, en mellansvensk ängsmark och en skånsk bokskog.
Vad man från amerikanskt håll ser som speciellt är trädgårdens och byggnadens ovanliga öppenhet. Öppenhet eller transparens är i detta sammanhang ingen självklarhet. Man tolkar det som att Sverige verkligen bjuder in Washingtonborna. Men ännu återstår många lokala instanser att bearbeta innan projektet är godkänt och färdigt att byggas. Washington har beskrivits som världens svåraste stad att få bygga i, just på grund av dessa instansers vetorätt. Andan i Washington har dessutom varit utpräglat konservativ. Capitolium och Vita huset har givit ett anslag som förs vidare av en tillbakablickande postmodernism.
Men en vändning är på gång, berättar Peter Ohrstedt. Själve Frank Gehry har just fått klartecken för en tillbyggnad till Corcoran Gallery, ett av stadens mest framstående konstmuseer. Ett inbjudande Wingårdhbygge borde inte vara alltför svårsmält.
|