Arkitekten listar Kasper Salin-pristagare genom åren.
"Allmännyttan med sina höga administrationskostnader skulle aldrig kunnat genomföra detta lilla objekt med 27 lägenheter. Men det kunde privatnyttan."
Så säger Bengt Lindroos om bostadskvarteret Drottningen på Södermalm i Stockholm.
I sin bok Att vara arkitekt kan vara att..., berättar han också om hur han, med byggplatsen på gångavstånd från kontoret i Gamla stan, då och då kallades dit för att lösa något problem.
Det var vid ett sådant tillfälle, när det skulle väljas form till en betongvägg mot Glasbruksgatan, som han hittade två överblivna gamla dörrar. "Bums såg jag att en gammal dröm skulle kunna bli verklighet", skriver Bengt Lindroos. Drömmen var att gjuta en hel vägg mot gamla dörrar, men nu fick han nöja sig med två: "Två perfekta avgjutningar omgivna av en randig fasspontgjuten betong", skriver Bengt Lindroos och kallar det sin "första humorfyllda betongform".
De 27 lägenheterna är uppdelade på flera smala huskroppar av varierande höjd och med varierad taktäckning; pulpet- och sadeltak. Balkongerna vetter mot gården och flera bostäder har egna terrasser.
"Bostadsgruppen på Katarinaberget, som ligger väl synligt från stora delar av Stockholm, har på ett finstämt sätt anpassats till sin historiska omgivning med anor från 1700-tal", skriver Kasper Salin-prisjuryn i sitt utlåtande. Juryn hyllar hur bebyggelsen, med sin volymuppdelning, sina detaljer och välkända material, knyter an till det gamla, men med "ett formspråk som ändå tillhör vår tid".
Förutom Kasper Salin-priset har kvarteret Drottningen fått diplom av både Europa Nostra och Svenska Byggnadsvårdsföreningen samt Bengt Malmstens pris för god stadsplanekonst.
Den numera avlidne byggmästaren Sven Torstensson byggde bostadshusen för egen förvaltning 1981-1985 och de är fortfarande kvar i familjeföretagets ägo.
Annika Jensfelt
Pristagare 1986Kvarteret Drottningen på Södermalm i Stockholm. Arkitekt: Bengt Lindroos. Byggherre: Sven Torstensson. Juryn bestod av: Krister Bjurström, Måns Hagberg, Klas Tham, Kerstin Westerlund. Olof Hultin var sekreterare. |
|