Studentspalten

Innovative Integration
Alnarp 1 april 2009

En arkitektur och stadsplanering där begreppen flyter samman, där kompetensfält korsbefruktar varandra och utnyttjar det bästa ur varje expertis. Ett skapande och en planering där gränsen mellan konst, stad, människa och hållbarhet luckras upp. Arkitektens dröm om en värld av skönhet, möten och funktion.

Vi har hört den här potpurrin av planeringsromantik förr. På Landskapsarkitekturdagen kommer vi att vända begreppet integration upp och ner, ut och in. Vi kommer att utforska det i olika skalor och olika kontext, se innovativa lösningar för integration av människor, mellan professioner, nationer, kulturer och sinnen. Till vår aula kommer Sara Klein Svensson som formgett textilier utifrån intervjuer med människor från Malmös tre största invandrargrupper där hon i tanken fått följa med och upptäcka deras speciella platser. Anders Wilhelmson har uppfunnit bajspåsen "Peepoo" och därmed skapat helt nya sanitära förutsättningar för människor i tredje världen. Martin Hellberg brinner för ljus i offentliga miljöer och Monika Gora suddar ständigt ut gränserna mellan konst, landskap och bebyggelse. 70°N arkitektur inviger oss i Mosaïc::region, deras vision för utvecklingen av Öresundsregionen. I vår Lounge finns en rad företag, organisationer och kommuner representerade och stämningen är hög. Landskapsarkitektur­dagen är ett studentinitiativ från Alnarp och en möjlighet att inspirera och bli inspirerad. Det är en självklar mötesplats för tankar och diskussion och en fest dit alla intresserade är välkomna.

Kanske kommer du att träffa dina gamla professorer eller klasskamrater, blivande och nuvarande jobbar­kompisar, landskapsarkitektstudenter från Ultuna, Alnarp och Köpenhamns universitet eller andra ArkitektStudenter från BTH, KTH, konstfack, LTH, HDK och Chalmers.

Hjärtligt välkomna hem till oss på SLU Alnarp den 1 april 2009!

/Arbetsgruppen för Landskapsarkitekturdagen
genom Maria Höök, Clara Eckersten och Pia Jonsson