Nyheter

PDF-version

Fler nyheter >>>

Redaktör: Annika Jensfelt annika.jensfelt@... (skicka meddelande)

Dyster barometer...

Konjunkturinstitutets kvartalsbarometer visar inte på några uppåtgående tendenser inom byggbranschen den närmaste tiden. Enligt rapporten har byggkonjunkturen försvagats under årets andra kvartal. Byggande och sysselsättning har minskat. Branschens förväntningar är dessutom pessimistiska. Man räknar inte med någon vändning uppåt i byggandet under tredje kvartalet och sysselsättningen väntas minska ytterligare.

...men bättre tider nästa år

2002 blir ett mellanår för arkitektföretagen. Nästa år blir betydligt bättre. Det spår Svensk Teknik och Design, bransch- och arbetsgivarorganisation för arkitekt-, teknik- och industrikonsultföretagen.

Under hösten kommer företagen att uppleva en ökad orderingång. Industrin fortsätter att investera och flerbostadsbyggandet ser ut att öka mer än de sju procent den föregående prognosen pekade på. I gengäld har de privata investeringarna i kontor och kommersiella lokaler minskat kraftigt samtidigt som industrins bygginvesteringar bottnar på en låg nivå.

Bostadsbyggandet ökar

Under första halvåret 2002 påbörjades, enligt preliminära beräkningar från Statistiska centralbyrån, SCB, nybyggnad av hus med sammanlagt 11.600 lägenheter. Det är en ökning med 28 procent jämfört med första halvåret 2001, då 9.077 lägenheter påbörjades. Flerbostadshusen svarar för nästan hela ökningen, då dessa ökade med 45 procent.

Mer kulor till studentbostäder

Det tillfälliga investeringsbidraget till studentlägenheter förlängs ytterligare ett år och staten bidrar med 125 miljoner kronor till. Det beslutade riksdagen i mitten av juni.

- Det finns ett stort intresse för att bygga studentbostäder och vi känner till många byggprojekt på planeringsstadiet. De ursprungliga 400 miljoner kronorna är snart slut, säger Annika Wessel, jurist på Boverket.

Det var våren 2000 som investeringsbidraget till ny- och ombyggnad av studentbostäder infördes. Den som förser högskolestudenter med nya bostäder kan få upp till 40 000 kronor i statligt stöd per studentrum. Investeringsbidraget skulle från början räcka till utgången av år 2002, men förlängs alltså till slutet av 2003.

Översyn av bebyggelseskydd

Skyddet för kulturhistoriskt värdefull bebyggelse ska ses över. Det har regeringen beslutat. I uppdraget ska ingå att "utreda och lämna förslag till regler som innebär ett förbättrat skydd för kulturhistoriskt värdefull bebyggelse". Bland andra Riksantikvarieämbetet har länge påpekat behovet av en översyn av plan- och bygglagen i denna fråga. I uppdraget kommer också att ingå att lämna förslag till regler om skydd för kyrkstäder.