The Stockholm Seminar, Thinking Architecture, Reflective Practitioners
29-30 augusti , Kulturhuset, Stockholm
- Det finns en diskrepans mellan teoretiska och praktiserande arkitekter i Sverige, menar Johan Celsing.
Därför har han tagit initiativet till ett arkitekturseminarium i sensommar kring arkitekter som förenar en hög akademisk nivå och praktik.
- Dessa arkitekter visar ett stort intresse för vardaglighet i sitt arbete, men med en teoretisk bakgrund, säger Johan Celsing. De lyfter arkitekturen till en särskild nivå där arkitekturen inte bara är en bild av en teori och där varje byggnad är en unik reflektion av platsen.
The Stockholm Seminar ska vara ett möte om arkitektur med fokus på några betydande arkitekters arbete. Under de två dagarna föreläser arkitekter från Europa, USA och Kina. Arkitekter vars arbete kan beskrivas reflekterande snarare än teoretiskt eller programmatiskt.
Norska Beate Hølmebakk har arbetat mycket med fiktiv arkitektur, bland annat i en serie hus baserade på kvinnliga litterära karaktärer. Hennes kontor är också engagerade i det norska projektet kring turistvägar. Luis M. Mansilla har med kontoret Mansilla +Tunon arquitectos vunnit flera spanska arkitekttävlingar och tog 2007 emot Mies van der Rohe-priset. Dessutom medverkar bland andra Anne Lacaton från franska kontoret Lacaton & Vassal, finske arkitekten Sami Rintala och Wilfried Wang.
För program och anmälan: www.thestockholmseminar.com
|