Arkitekternas krav: Gör om upphandlingen

Fyra arkitektkontor har begärt att upphandlingen av arkitekttjänster till den svenska paviljongen i Shanghai görs om.

De fyra kontoren är Marge, ÅWL, Berg och KOD. De anser att konkurrensvillkoren är ojämlika och har därför vänt sig till länsrätten.

- Vi ingår i ledningsgruppen för ArkitektService och gör det här för kårens skull. Det är fel att inte alla arkitektkontor har samma möjligheter att konkurrera, säger Svante Berg på Berg Arkitektkontor i Stockholm.

Sveriges Arkitekter har uppmanat sina medlemmar att inte medverka i upphandlingen av arkitekttjänster till den svenska paviljongen i Shanghai vid EXPO 2010 eftersom villkoren är för dåliga och kraven för otydliga. Den svenska bojkotten har uppmärksammats i pressen och medlemmarna har i utskick uppmanats att inte medverka i upphandlingen. Positiva reaktioner har nått kansliet och förbundet har fått beröm för sitt bestämda agerande.

- Det har ramlat in en rad tackmejl från medlemmar som uppskattar att vi satt ned foten, berättar förbundsdirektör Staffan Carenholm.

I en lång inlaga till länsrätten i Stockholm motiverar de fyra arkitektkontorens advokat John Hane varför arkitekterna vill att upphandlingen ska göras om.

Paviljongen ska visa svenska värden och upphandlingen vänder sig i praktiken framför allt till svenska arkitekter. Men förfrågningsunderlaget inbjuder inte till någon effektiv konkurrens, påpekar arkitekterna.

Den som har kontakter i Shanghai favoriseras och det bryter mot principen att anbudsgivare ska behandlas likvärdigt. Majoriteten av Sveriges arkitektföretag kan inte delta och det innebär en otillbörlig konkurrensfördel för den handfull arkitektkontor som har upparbetade kontakter i Kina.

Enligt arkitekterna måste man utföra 30-40 procent av uppdraget redan i anbudet för att seriöst kunna räkna på kostnaderna, vilket krävs i anbudet. Det skulle kosta ett arkitektkontor cirka 300. 000 kronor plus kontakter med tekniska konsulter i Kina - en oproportionerligt hög kostnad i förhållande till vad arvodet är för den som väl får uppdraget.

- Det är inte kommersiellt möjligt att lämna anbud med de villkor som gäller, konstaterar Svante Berg.

Kritiken gäller även att anbudshandlingen är otydlig på en rad punkter och att det finns risk för godtyckliga bedömningar.

Den kommitté som sköter upphandlingen har till exempel frågat efter en idéskiss. Begreppet "idéskiss" kan tolkas som allt från en lös illustration till en fullgången presentationshandling. Det är osäkert vad det är man frågar efter.

- Det är stor risk att man inte får in jämförbara anbud och bara det motiverar att upphandlingen måste göras om, påpekar advokat John Hane i skrivelsen till länsrätten.

Kraven på en idéskiss går dessutom inte att förena med en seriös uppskattning av kostnaderna. Det är oklart vilka spelregler som gäller.

- Det borde finnas seriösare sätt att få fram en paviljong än att kasta in något i sista stund, tycker Svante Berg. Men tyvärr har Sverige en tradition av att inte förbereda sig i sådana här sammanhang. Till skillnad från våra grannländer, där det uppenbarligen går.

Den svenska aktionen har uppmärksammats av de norska kollegorna i NAL, Norske Arkitekters Landsforbund, som berättar om den på sin hemsida.

- Sveriges Arkitekters protester får fullt stöd av NALs tävlingssekretariat, säger Per Rygh i NAL. Vi hoppas att svenska arkitektkontor förstår sitt eget bästa, både på kort och lång sikt.

I Norge pågår en arkitekttävling om den norska paviljongen med inlämning 13 juni. Fem av 18 intresserade kontor har valts ut och bland de tävlande finns bland andra 70° N Arkitektur och Snøhetta.

Även i Danmark pågår en inbjuden tävling om den danska paviljongen med inlämning i augusti. Där tävlar åtta lag och landets bästa arkitekter medverkar, bland andra 3xN, BIG - Bjarke Ingels Group och Henning Larsen Architects.

Finland bestämde sig så sent som i januari i år för att delta i Shanghai-expot. Redan i maj drog man ingång en arkitekttävling för att få fram en paviljong som kan bidra till att stärka Finlands-bilden. I oktober utser man segraren.

Storbritannien och Polen genomförde tävlingar under förra året och i slutet av maj avgjordes en arkitekttävling om paviljongen i Tyskland.

Men hur den svenska paviljongen kommer att se ut är fortfarande höljt i dunkel.

Vad säger yrkesetiken?

Strider det mot Sveriges Arkitekters etiska regler, eller andan i dem, att delta i en upphandling som förbundet uppmanar sina medlemmar att inte medverka i?

Carl-Gustaf Hagander, ordförande i etiska nämnden:

- Själv tycker jag att det vore oetiskt och klandervärt att delta i en sådan upphandling oberoende av våra etiska regler. Om frågan blir föremål för etiska nämndens prövning är det gentemot punkt fem frågan ska prövas. Denna lyder: "Arkitekten ska vid åtagande av uppdrag verka för att erhålla en ersättning som är relevant med avseende på åtagandets art och omfattning samt värdet av utfört arbete."

- Begreppet "verka för" innebär att arkitekten på ett aktivt sätt ska hävda sin rätt att få rimlig ersättning. Etiska nämnden får tolka begreppet i samband med prövning av ett konkret fall. Nämnden får pröva hur arkitekten agerat innan han/hon medverkade i att ge anbud och hur motiveringen ser ut. Är det en enstaka arkitekt som ställt upp eller är det många som inte följt förbundets rekommendation? I fallet med Shanghaipaviljongen kan man också tänka sig att arkitekten får en rimlig ersättning medan en annan part, som inte omfattas av Sveriges Arkitekters etiska regler, tagit kostnaden för att lämna ett anbud. Då kan inte frågan bli föremål för bedömning av nämnden.

Ur skrivelse till länsrätten

"Arkitekterna konstaterar efter det klargörandet att upp­handlingen redan härigenom är behäftad med sådana brister och otydligheter att den måste göras om. Det är inte förenligt med LOU:s och bakomliggande direktivs högt ställda och prinicipiella krav på öppenhet och transparens att med 40 % vikt lägga till grund för en utvärdering en "mycket ungefärlig uppskattning" från någon förment oberoende expert vars oberoende inte kan kontrolleras eller på något sätt verifieras och där envar anbudsgivare kommer att kunna anlita olika experter, alla med olika bevekelsegrunder för att bedöma produktions­kostnader m.m. mer eller mindre lågt."

Expo 2010 Shanghai China

Världsutställningen i Shanghai 1 maj - 31 oktober har temat Better City, Better Life. Det svenska deltagandet finansieras av staten, näringslivet och andra intressenter. Riksdagen har anslagit 70 miljoner kronor för den svenska paviljongen, utställningen och programverksamheten. Näringslivet förväntas satsa lika mycket. Syftet är bland annat att ge en positiv bild av Sverige i utlandet och främja svenskt näringsliv. UDs kommitte för Sveriges deltagande i världsutställningen Expo 2010 i Shanghai har valt öppet upphandlingsförfarande. Eventuella anbud kommer inte att bedömas av personer med sakkunskap inom arkitektur.

Anbudstiden gick ut 9 juni 2008.

Länsrättens beslut om eventuell överprövning av upphandlingen kom efter Arkitektens pressläggning men troligen innan tidningen når läsarna. Den som vill se hur det gick kan kolla Sveriges Arkitekters hemsida, www.arkitekt.se.