Tre mästare. Tre trädgårdar
Lotte Möller
Bokförlaget Natur och Kultur
Den nyligen bortgångne landskapsarkitekten Sven-Ingvar Andersson är en av de tre stora landskapsarkitekter som porträtteras i Lotte Möllers bok "Tre mästare, tre trädgårdar".
Tillsammans med de andra två mästarna, Per Friberg och Gunnar Martinsson, porträtteras arkitekterna både som privatpersoner och yrkesmänniskor. De var alla tre professorer och mästare i att, som författaren beskriver skapa "Arkitektur med himlen som tak. Platser för människor av människor. Platser människan och naturen möts".
Boken rymmer Lotte Möllers egna möten med arkitekterna och skrivs delvis i intervjuform, något som låter läsaren kommer närmare arkitekterna. De historier som berättas är också dem om människan i arkitekturen, och bakom den.
|