Danskt fokus på arkitektur

Danska regeringen har lagt fram ett arkitekturpolitiskt program. Det ska främja arkitektonisk kvalitet i hemlandet och bana väg för export.

– Styrkan med programmet är att regeringen sätter fokus på arkitekturområdet. Svagheten är att det är en avsiktsförklaring utan några avsatta medel för genomförandet.

Henning Thomsen, vd för Akademisk Arkitektförening (AA), är nöjd men avvaktande inför regeringens nya arkitekturprogram.

Syftet med "Arkitekturnation Danmark. Ramar för liv - ramar för tillväxt" är att främja kvaliteten i dansk arkitektur, nationellt och som exportvara. Regeringen har lagt fram programmet för att skapa en plattform för diskussion om arkitekturens betydelse i Danmark. Det är inte antaget av Folketinget och är inte tvingande.

Det som ändå är positivt med programmet är att regeringen slår fast en arkitekturpolitik, lyfter fram prioriterade åtgärder och pekar på vem som ska utföra dem, anser Henning Thomsen. Men inga medel är öronmärkta för att säkra genomförandet, och det ser han som en nackdel.

– Arkitekturpolitikens framgångar är därför avhängiga av att någon hittar medel, eller finner andra vägar, för att genomföra avsikterna i den. Därför kan vi inte förvänta oss att alla satsningar kommer att bli av, säger Henning Thomsen.

"Arkitekturnation Danmark" kan laddas ner på kum.dk.