... till Ingvar Andersson, huvudsekreterare i Byggkommittén som läggs ner och nu har lämnat sin slutrapport. Den konstaterar att det finns en stark förändringsvilja i branschen men att, trots det, 30 procent av produktionskostnaden består av byggfel och slöserier.
Enligt slutrapporten behövs mer kvalitetstänkande i branschen, något som påtalats i många år. Hur ska man få det att hända i praktiken?
– Vi föreslår en utvecklingsfond som uppgår till 400 miljoner kronor per år. Den finansieras genom en avgift på en procent av entreprenadsumman i alla ny- och ombyggnadsprojekt. Pengarna ska gå till forskningsarbete som minskar mängden fel och ökar kvaliteten.
– Man kan komma i gång relativt snabbt genom att ändra förutsättningarna för Vinnova och Formas så att byggsektorn blir en större del, med BIC (Byggsektorns innovationscentrum, reds anm) i rollen som projektmäklare. Pengarna ska styras mot behovsstyrd forskning.
Byggkommittén vill också ändra utbildningssystemet. Hur och varför?
– Det är en mer långsiktig satsning på kvalitetshöjning. Vi föreslår en total översyn av både gymnasieskolan och de högre utbildningarna. Vi skulle vilja se att arkitektur- och väg- och vattenstudenter läste den första delen av utbildningen gemensamt för att få större förståelse för varandras roller och få fler gemensamma kunskaper. De lärare och studenter vi intervjuat är rörande eniga om att det vore bra med ett gemensamt första år och därefter en specialisering.
– Jag vill också inflika att vi är väldigt imponerade av Sveriges Arkitekters professionaliseringsprogram med den kunskapshöjning den innebär. Arkitekten har en ganska svag roll i Sverige i jämförelse med många andra länder och vi måste se till att det blir något så när jämbördiga krafter i byggprocessen. Arkitekten ska vara en resurs för byggherren.
3. Ni vill att staten ska kliva fram och ta en mer framträdande roll. På vilket sätt?
– Staten som största beställare borde ta initiativ till ett fortsatt kvalitetsarbete. Vi ser gärna att utvecklingsprogrammet, Utmärkt! Samhällsbyggnad, drivs vidare av de tre aktörer som vi föreslår. Allt utvecklingsarbete tar lång tid. Vi tror att staten måste spela en aktiv roll eftersom man har finansiella muskler och kan stimulera arbetet. Dessutom behövs en bättre samordning bland alla de departement som handlägger samhällsbyggnadssektorns frågor. Vårt arbete var tänkt som en startraket. Nu kan andra krafter ta över förbättringsarbetet.
|