Detektorer höjer stämningen

När Vitra Design Museum i Weil-am-Rhein ska ställa ut framtidens boende är arkitektgruppen Krets de enda svenska deltagarna. Med projektet SplineGraft öppnar de för en framtid där väggar förändras av aktiviteten i rummet.

Utställningen "Open House: Intelligent Living by Design" samlar visionära projekt och prototyper. Syftet är att visa hur design och arkitektur kan gripa in i vårt boende. 15 unga arkitektkontor världen över har bjudits in för att delta.

SplineGraft, som har utvecklats av Jonas Runberger och Pablo Miranda, är ett exempel på interaktiv design: ett system av ljuddämpande paneler i polyuretan som omformas av aktiviteten i rummet. Rörelsedetektorer registrerar vad som sker. Informationen därifrån överförs med enkel datateknik till trådar av minnesmetall. Dessa fungerar som en muskel som kontraherar och sätter panelerna i rörelse.

Jonas Runberger och Pablo Miranda ser SplineGraft som ett skulpturalt projekt som förhöjer stämningen i hotellfoajéer, restauranger och bostäder.

– Det löser ingen funktion som man vanligen talar om funktion. Vi har inte haft ett specifikt problem i åtanke när vi utvecklade SplineGraft. I första hand är det ett objekt avsett och beställt för en utställning. Men det kan i framtiden komma att utvecklas för olika syften, precis som mycket annan forskning, konstaterar Jonas Runberger.

Krets har funnits sedan 2003 och består, förutom av Pablo Miranda och Jonas Runberger av Marcelyn Gow, Ulrika Karlsson och Daniel Norell. De ser sig som en forskningsgrupp. Men de är inte en forskningsgrupp som smidigt faller in i arkitekturforskningsledet.

De är svåra att placera i ett fack. Befinner de sig bland arkitekter blir de bemötta som forskare. Hamnar de bland forskare tar man dem för arkitekter. De tänjer både på forskningens och på arkitekturens gränser.

– I många projekterande arkitekters ögon är det vi gör experiment, något som inte direkt löser ett problem, säger Pablo Miranda.

– Traditionell arkitekturforskning är teoretisk och inte pragmatisk. Sällan bygger man och designar i full skala. Så till vida är det vi håller på med mer likt produktutvecklingsarbete i industrin, fyller Jonas Runberger i.

Det är därför inte fråga om att utveckla några nya tekniska komponenter, konstaterar han. Det mesta av de komponenter de använder är enkla och går att handla i en vanlig butik, flera av dem har också ett antal år på nacken.

– Vi agerar som arkitekter. Vi gör det arkitekter är bra på: att sammanfoga delar till en ny helhet, att skapa sammanhang som ingen tidigare har tänkt på, säger Jonas Runberger.

– Det är viktigt att det är enkla komponenter och system som används. Det fördjupar bilden av vår verklighet och hjälper oss att se att vi kan omprogrammera den till mycket, menar Pablo Miranda.

Utställningen "Open House: Intelligent Living by Design" ska turnera runt världen innan den kommer till Vitra Design museum. Den 26 augusti–2 december befinner den sig i Essen. Därefter ska den på export till USA under 2007. Först under 2008 landar den i Weil-am-Rhein.

Tomas Lauri

Mer om SplineGraft finns att se på: www.krets.org/splinegraft.php