OMSLAGET: I en svart ritbok sätter snabba streck kraft bakom orden och berikar samtalet. Foto: Kasper Dudzik.
undersökning är klar. Jag kan naturligtvis inte vänta, måste studera resultatet genast. Får vi godkänt? Eller blir vi sågade vid fotknölarna? Det är spännande minuter innan mitt långsamma modem laddat ner rapporten.
Jag blir snabbt lugnad. Så här i efterhand känns det som om det är samtidigt som vädret plötsligt blir bättre, värmen kommer och solen bryter fram, både bildligt och bokstavligt. Men det kanske är en efterhandskonstruktion.
Omdömena om tidningen är nämligen över förväntan positiva. 91 procent tycker att tidningen är åtminstone ganska bra, 15 procent rent av att den är mycket bra. Bara en procent tycker att den är mycket dålig.
Mer om undersökningen kan du läsa på sid 11 och ännu mer på www.arkitekt.se/arkitekten.
Den mest slående slutsatsen jag drar av läsarundersökningen är att det inte finns någon informationsmättnad, att ni läsare snarare vill ha mer – fylligare reportage, tjockare tidning, eller som någon uttrycker det, ”mer av allt”.
I detta nummer kan du läsa flera reportage med dansk anknytning. Dessutom en artikel om en ”svensk” stadsdel utanför Shanghai. Så vi lever redan upp till ett av de vanligare önskemålen i läsarundersökningen, det om internationella utblickar.
Trevlig läsning
Per Lander
Johanna Daniels, nyintagen arkitektstudent på KTH, är en av cirka 350 personer som klarat de tuffa intagningskraven, topphöga betyg eller vinnande utförda intagningsprov, och i dagarna startar sin arkitekt- eller planerarutbildning vid någon av landets skolor.
Hur känns det att ha kommit in på arkitektutbildningen?
– Det känns spännande och lite nervöst också. Allt är nytt och jag vet inte exakt vad utbildningen kommer att innebära.
Har du länge tänkt att du vill in på utbildningen?
– Jag har länge varit intresserad av ämnet arkitektur, men det är ju svårt att komma in. Förra året sökte jag på betyg utan att komma in. I år kom jag in genom arkitektprovet.
Vad har du för förväntningar på utbildningen?
– Jag har inga speciella förväntningar, jag vet så lite. Men jag hoppas att utbildningen är både teoretisk och med mycket kreativt. Jag hoppas att få lära mig mer om till exempel ljus och hur människor förhåller sig till arkitektur. Och så hoppas jag få träffa och lära känna folk med samma intressen som jag.
Vad hade du hört om utbildningen innan du sökte?
– Jag har en kompis som gått på utbildningen i två år och jag har bara hört positiva saker från henne. Hon inspirerade mig till att söka.
Annika Jensfelt