Arkitekten november 2006

PDF-version

27 november 2006

Arkitekt i hetluften

…är Eveliina Hafvenstein Säteri, som i mitten av november blev Sveriges Arkitekters tiotusende medlem och därför får särskild uppmärksamhet.

Vad sägs om att vara nr 10 000?

– Gud vad roligt!

Vem är du?

– Jag är 28 år och tog ut min examen från Arkitekturskolan i Stockholm 2004. Sen dess har jag varit med i gruppkontoret NOD, Naturorienterad design, i Stockholm. Vi är två byggnadsarkitekter och fyra landskapsarkitekter men vi jobbar utan gränser mellan oss.

Varför söker du medlemskap i Sveriges Arkitekter?

– Medlemskapet och titeln är ett slags kvitto på att man har tagit sin examen. Med tanke på hur man får slita för den är det lite kul att ha det kvittot. Jag har inte varit studerandemedlem tidigare, men nu tog jag mig i kragen och fyllde i mina papper.

Vilken bild har du av Sveriges Arkitekter?

– Den är positiv. Förbundet gör många intressanta saker. Alla på vårt kontor är till exempel med på årets Arkitekturdag.

Vad väntar du dig av ditt medlemskap?

– Att jag ska kunna ringa och få hjälp. Till exempel om upphovsrätt och andra juridiska frågor.

Vill du vara aktiv inom förbundet?

– Det vet jag inte än. Kan man starta en grupp själv? Vi på NOD är väldigt intresserade av demokratiaspekter inom planeringsområdet, vi jobbar med något vi kallar ”kreativ demokrati”. Det vore kul att hitta idékompisar inom Sveriges Arkitekter.

Kerstin Persson