Arkitekten listar Kasper Salin-pristagare genom åren.
Det var det norska kontoret Niels Torp Arkitekter som vann tävlingen kring Nils Ericson Terminalen i Göteborg som avgjordes 1990. Kontorets lösning omfattade ett större område än den byggnad som togs i bruk 1996 och som fick Kasper Salinpriset samma år. Det blev till slut enbart en 150 meter lång bussterminal med tillhörande busstrafikområde som kom att genomföras. Niels Torp kopplade samman resecentret, ett långt och lågt huvudrum, med den äldre nygotiska stationsbyggnaden och knöt då samman trafiken av spårvagnar, bussar och tåg. Tillsammans med Göteborgs järnvägsstation och Centralhuset utgör den idag Göteborgs resecentrum.
Arkitekten ville att terminalen skulle förhöja känslan av resan som något lustfyllt och han hade flygplatsers överskådlighet som mall för hur trafikanter skulle uppleva rummet. Det långa rummet delades upp i en rörelsezon och en möblerad uppehållszon i förbindelse med "gaterna" på Nils Ericsonplatsen med 18 dockningsplatser för bussar. Rätt genom den långa huvudbyggnaden skär det rum, "Tidpunkten", som är uppehållsyta för personal och central för information och biljettförsäljning. Byggnaden fick väggar och tak helt i glas och stål med en inredning av genomgående ljus ek och delar av granit. Köpbodar är byggda som boxar klädda med ek, inställda som möbler längs hallens ena sida.
ABAKO Arkitekter fick 1995 uppdraget att bistå Niels Torp. Förslaget bantades och förändrades av olika skäl på flera områden, bland annat byttes det klara glaset i entrén ut till mörka av energiskäl.
Arkitekten var inte nöjd med utvecklingen av hans vinnande förslag. Claes Caldenby kommenterade i Arkitektur 08/1996, hur projektet hanterats vid genomförandet och vilka brister i resultat det innebar. Samtidigt lyfte han fram byggnadens kvaliteter. Som hur den arkitektoniska tanken är genomförd på alla nivåer, från den glasade stationshallen till de frästa spåren i sittbänkarnas ekbrädor.
Kasper Salin-juryn skrev vid utnämningen av pristagare 1996 om "...byggnader med lusten att lyfta vardagen och hylla den gemensamma kraft som får vårt samhälle att fungera så väl". De som kommenterat byggnaden i efterhand är inte överens om att Nils Ericson Terminalen lever upp till det och de påpekar problemet med att den hela lösning som Niels Torp ritade för området inte genomfördes. Tio år efter invigningen konstaterade Gunnar Åkerlund 2006 i en essä på Chalmers Arkitektur att detta resecentrum inte blev så mycket en byggnad för göteborgarna själva som för dem som anländer till staden som besökare.
Nina Gunne
Pristagare 1996Nils Ericson Terminalen i Göteborg. Arkitekt: Niels Torp AS genom arkitekt MNAL Niels Torp. Biträdande arkitekt: ABAKO arkitektkontor AB samt VBB arkitekter. Byggherre: Göteborgsregionens Lokaltrafik. Juryn bestod av Gert Wingårdh, Jan Berg, Gustaf Rosenberg och Stina Wallinder. |
|