Det är ingen ny tanke: Tillsammans kan vi mer. Det låter kanske som en klyscha men det är inte desto mindre sant. Vad vore vi utan varandra? Plan-, inrednings-, hus- och landskapsarkitekter ska samarbeta i yrkeslivet. Varför sker det så lite samarbete mellan disciplinerna under studieåren?
Under studieåren sker samarbete oftast utanför utbildningen och i stort sett bara genom Arkitektstudenternas olika aktiviteter. Det vore bra om det fanns fler tillfällen där chansen ges för studenter inom arkitektur att träffas. En studenttävling kan vara ett sådant tillfälle. Under en tävling kan studenter inom olika arkitekturdiscipliner samarbeta och få insikt i varandras kompetenser. Det är ett tillfälle där studenter kan använda och befästa sina olika kunskaper samt arbeta mot ett gemensamt mål.
En tävling kan fungera som en morot för att öka kontakter mellan utbildningar och årskurserna. Att vara med i en tävling som ges uppmärksamhet och där resultatet presenteras för en bredare publik kan vara en svår men positiv uppgift att bita i. Att vara med i en tävling är ett otroligt roligt sätt att utmana sig själv och sina kunskaper och framförallt ett sätt att lära av andra och utvecklas tillsammans.
I samband med årets Oysterseminarium har en studenttävling utlysts. Tävlingen, Expo-Landskap pågår från den 4 maj och avslutas den 31 augusti. Uppgiften har utgått ifrån landskapsarkitektur och ett av kriterierna har varit att en landskapsarkitektstudent ska ingå i varje tävlingsgrupp. Tävlingen har varit öppen för alla som studerar på någon av Sveriges arkitektutbildningar. Förhoppningarna har varit att studenter från olika arkitektutbildningar ska samarbeta i framställandet av tävlingsförslagen.
Det vore självklart fantastiskt om möjligheten till samarbete och utbyte av erfarenheter kunde ske även inom ramen för utbildningarna. Vad skulle ett utökat samarbete mellan arkitekturstudenter under utbildningen innebära för yrket i stort? Bättre och fördjupad kommunikation, utvecklande av lösningar på gemensamma problemställningar och vår fantastiska förmåga att inspirera varandra. Övning ger färdighet, ytterligare ett gammalt beprövat ordspråk. Tillsammans kan vi mer.
Tävlingen Expo-Landskap har velat uppmuntra till interdisciplinära samarbeten. Resultatet av tävlingen presenteras den 25 september på Nalen i Stockholm.
Läs mer på www.arkitekt.se/s49602
Lina Constantino, Daniel Fried och Nann Sommarström
Ultuna årskurs 3
|