Fråga 8.

Parallella uppdrag, är det en lämplig form om jag vill ha in många idéer?

Parallella uppdrag är inte något vedertaget upphandlingsförfarande enligt LOU. Metoden kan närmast beskrivas som samtidiga direktupphandlingar, dvs ett antal arkitektföretag anlitas samtidigt för att utveckla förslag eller studera ett visst givet problem. Det är inte fråga om tävling, utan samtidiga uppdrag där överenskommelse träffas med varje arkitektföretag för sig. Ersättningen ska också vara marknadsmässig eftersom det rör sig om ett vanligt uppdrag och inte en tävling, som ju innehåller ett ackvisitionsinslag genom att vinnaren får fortsatt uppdrag.

Parallella uppdrag är att betrakta som en utredningsform, lämplig att användas när besluts- eller beredningsunderlaget i någon fråga behöver breddas. Ingen "vinner", utan alla lämnar sina respektive bidrag och beställaren får olika, nya infallsvinklar och förslag som han sedan kan gå vidare med. När de parallella uppdragen är slutförda, vidtar så småningom ett nytt, konkurrensutsatt, upphandlingsförfarande. Det går i normala fall inte att gå vidare direkt.

För att möjliggöra en process utan avbrott och nya upphandlingar förekommer på marknaden att man i samband med parallella uppdrag infordrar option på fortsatt projektering från anbudslämnande arkitekter. Förfarandet innebär att anbudsgivaren i sitt anbud lämnar option på priset för fortsatt projektering efter avslutade parallella uppdrag. Anbudsgivaren är bunden av sin option och upphandlaren kan utlösa optionen från det företag som har den lösning man vill gå vidare med i projektet, utan att tillgripa ny konkurrensupphandling.