Du har säkert sett annonserna, PEABs helsidesannonsering i dagstidningarna under den senaste tiden. Med stora bilder på olika byggnadsverk, arkitekturbilder snarast, marknadsför sig PEAB som en stark aktör med kompetens att klara de mest komplicerade byggprojekten.
Det ska genast tillstås att det är en snygg marknadsföring, och säkert också en effektiv sådan, som PEAB ägnar sig åt. Reklambyrån har gjort ett bra jobb. Och visst har PEAB all rätt att vara stolta över att man byggt ett antal i dag mycket uppskattade byggnadsverk. Inte desto mindre finns det anledning att skärskåda annonsernas grepp och text lite närmare.
Genom annonserna förmedlar PEAB inte bara bilden av en kompetent entreprenör utan också bilden av en helhetsleverantör som inte bara bygger och kan hantera problematiska projekt utan dessutom gestaltar - "vi kan erbjuda allt som krävs från projektering till färdigt resultat". Inte ett ord om att det också behövs en duktig arkitekt för att, exempelvis, åstadkomma det flygledartorn på Arlanda där PEAB, inte utan stolthet, berättar om hur fasadelementen monterats med millimeterprecision uppifrån och ned. Inte ett ord om att just flygledartornet på Arlanda är ett resultat av en tävling där arkitekten fanns på plats och byggnaden fått sin gestaltning långt innan PEAB överhuvudtaget var påtänkt som entreprenör.
Budskapet är det välkända: Du som är byggherre vänd dig till oss som entreprenör, vi fixar rubbet och ordnar också med gestaltning och projektering. Den visan har vi hört förut, i särskilt stor utsträckning innan Byggkommissionen granskade byggsektorn och utkom med Skärpning Gubbar. Efter Skärpning Gubbar har vi haft en tid av självrannsakan och öppen diskussion i branschen om roller, åtaganden och ansvar. Alla tyngre aktörer, inte minst de stora entreprenörerna, har på olika sätt talat för att alla olika aktörers kompetenser och bidrag till processen måste lyftas fram och nyttjas fullt ut.
Under en period har byggbranschen präglats av ett visst mått av öppenhet. Det har framhållits att byggande är ett lagarbete där byggherre, arkitekt, entreprenör och andra aktörer måste samspela öppet, och med respekt för varandras kompetenser, för att nå det goda slutresultatet. Frågan är om tiden efter Skärpning Gubbar nu blir en parantes och att vi återigen går in i en tid där olika aktörer försöker förstora sin egen roll och betydelse på andras bekostnad.
Nedärvda kulturer och beteenden förändras inte i grunden inom loppet av några år. Ryggmärgsreflexer och kulturmönster finns kvar och påverkas mycket långsamt. Vi kommer därför säkert att få se fler exempel på att det i annonser och marknadsföring görs gällande att det bara behövs ett samspel mellan byggherre och entreprenör, inga andra, för att åstadkomma väl gestaltade och högkvalitativa byggnadsverk. Det kommer även fortsättningsvis att ligga nära till hands att framhäva sig själv och att förringa, eller åtminstone avstå från att uppmärksamma, andras kompetenser.
Tänk så snyggt det sett ut om PEAB i annonsen, illustrerad av flygledartornet på Arlanda, hade kostat på sig att säga "efter en tävling, som vanns av Wingårdhs Arkitektkontor, fick PEAB förtroendet...". Nu gjordes det aldrig, och sannolikt fanns heller aldrig tanken att det kunde ha gjorts.
Byggbranschen är sig lik. En ständig maktkamp.
Staffan Carenholm
|